20 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tym roku uczczono go szczególnie ze względu na 30-lecie ustanowienia  Konwencji o prawach dziecka. Przedszkole Samorządowe  w Nasielsku również dołączyło do inicjatywy UNICEF „Dla każdego dziecka, dzieciństwo!”.

Film -prawa dziecka

W tym dniu wszystkie dzieci przybyły do przedszkola ubrane na niebiesko, brały udział w zajęciach dydaktycznych dotyczących praw dziecka oraz w przemarszu ulicami miasta z niebieskimi transparentami i balonikami.

Zajęcia dydaktyczne zostały przygotowane specjalnie na ten wyjątkowy dzień. Wszystkim dzieciom zostały przybliżone Prawa Dziecka oraz ich wielka ranga. A jeżeli mowa o prawach dziecka nie mogło zabraknąć  wspomnienia osoby Janusza Korczaka. Janusz Korczak nieustannie podkreślał, że dziecko  w żadnym momencie swojego życia nie może być przedmiotem manipulacji świata dorosłych. Według Korczaka dziecko to samoistna jednostka, która zasługuje na szacunek  i przestrzeganie jej praw.

Przedszkolaki tego dnia poznały swoje prawa:

  • prawo do radości
  • prawo do wyrażania swoich myśli i uczuć
  • prawo do szacunku
  • prawo do nauki poprzez zabawę
  • prawo do niepowodzeń i łez
  • prawo do własności
  • prawo do bycia sobą
  • prawo do niewiedzy
  • prawo do miłości
  • prawo do tajemnicy

Ten dzień miał wielkie znaczenie dla przedszkolaków. Dzięki niemu uświadomiły sobie, jak ważne są ich prawa i że mimo iż są mali trzeba je szanować i kochać.